doporučujeme
Melodrama –
01. 02. 19

Jaroslav Rudiš: Zachycuji tenhle svět v téhle době… aneb Amerika

Jaroslav Rudiš se narodil v roce 1972 v Turnově, studoval germanistiku, historii a žurnalistiku v Liberci, Praze, Curychu a Berlíně. Působil jako učitel, reklamní agent, hotelový portýr, novinář. Patří mezi úspěšné prozaiky současnosti a aktivní kulturní osobnosti: je známý i jako autor divadelních a rozhlasových her, scenárista a publicista, i jedna z postav hudebního projektu kapely Kafka Band.

Je spoluautorem komiksové ságy o Aloisi Nebelovi, která měla i své scénické a filmové zpracování. Poslední prózu vydal loni na podzim pod jménem Český ráj, která přináší příběh šestnácti mužů, kteří se pravidelně scházejí v sauně. „ V knize se od od začátku až do konce povídá. Psal jsem ji několik let, po etapách. Před dvěma lety ji jako divadelní hru pod názvem Čekání na konec světa v Brně uvedlo Divadlo Feste,“ prozradil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jaroslav Rudiš byl „hostem“ webu MAČ365.cz přesně před rokem, kdy získal prestižní německou cenu Preis der Literaturhauser. Nově o sobě dal Rudiš vědět dalším albem hudebního projektu Kafka Band, který pro Divadlo v Brémách vytvořil inscenaci podle Kafkovy Ameriky. A tato Amerika nyní vychází i jako hudební album.

V rozhovoru odmítl, že by byl produktem pop-literatury. „To je takový termín, který už zmizel, který se používal někdy před deseti lety. Pop-literatura přišla z Německa, já myslím, že to někdy bylo negativně laděné. Jsem ale samozřejmě rád, že moje knihy jsou srozumitelné, že to čtou mladí lidé a že zachycuji tenhle svět v téhle době, ale zároveň si myslím a věřím, že tam zkouším přenášet třeba i minulost….“

„Samozřejmě mě těší, že mé knihy lidi čtou, že to v nich rezonuje, že vám to někdo řekne v Praze nebo ve vlaku v Německu, že je ty knihy zajímají a že se k tomu nějak vyjadřují. V Německu ale mé knihy často čtou i starší lidé, u nás spíš mladší,“ poznamenal na Aktuálně.cz.