Aslı Perker
8. 7. – 19:00 – Brno
9. 7. – 20:30 – Wrocław
10. 7. – 19:00 – Ostrava
11. 7. – 19:00 – Košice
12. 7. – 20:30 – Lvov
Prozaička, novinářka a editorka se narodila v roce 1975 v Izmiru. Vystudovala amerikanistiku, pracovala pro týdeník Aktüel Haber (Aktuální zprávy), deníky Radikal a Sabah (Ráno) a jako nezávislá reportérka působila v New Yorku. Je šéfredaktorkou nakladatelství Beyaz Baykuş (Bílá sova). Debutovala ve třiceti a dosud publikovala pětici prozaických knih. Její román Sufle (Suflé) pojednává o stárnutí, smrti a smutku a je prošpikovaný četnými kulinářskými exkurzy. Jeden z kritiků o něm napsal: „Vtipná, dojemná a chytrá próza, která zkoumá, jaký je skutečný smysl rodiny a jak důležitou roli v něm hraje jídlo. V každém směru delikatesa.“
Jiří Kratochvil
8. 7. – 20:30 – Brno
Slovutný brněnský prozaik se narodil v roce 1940 v Brně. Na Masarykově univerzitě vystudoval češtinu a ruštinu. Prošel řadou zaměstnání, živil se třeba jako knihovník, archivář, jeřábník, noční hlídač, telefonista, topič, památkář, redaktor v brněnské pobočce Českého rozhlasu. Je nepřehlédnutelným a zaníceným vypravěčem polistopadové literatury, ovlivněný literárním experimentem, postmodernou i magickým realismem. Kratochvil je zaujatý hlavně brněnským "geniem loci" a vrtkavostí dějin 20. století. Napsal řadu románů, novel, povídek, divadelních a rozhlasových her, píše eseje i publicistiku. Naposledy vydal knihy Jízlivá potměšilost žití (2017) a Bakšiš (2018).
Marcin Wroński
8. 7. – 19:00 – Wrocław
Narodil se v roce 1972 v Lublinu. Spisovatel a dramaturg, autor retro krimi série o policejním komisaři Maciejewském. O Lublinu mluví jako o Dublinu, takže se snaží stát polskou obdobou "Jamese Joyce".
Murat Uyurkulak
8. 7. – 20:30 – Wrocław / Mediateka, plac Teatralny 5
9. 7. – 19:00 – Ostrava
10. 7. – 19:00 – Košice
11. 7. – 20:30 – Lvov
Spisovatel a politický aktivista, či kritik temných kapitol tureckých dějin se narodil v roce 1972 v Aydınu na pobřeží Egejského moře. Studia práv a dějin umění nedokončil, pracoval jako překladatel, novinář a nakladatel, angažoval se v levicově liberální Straně svobody a solidarity (ÖDP), zasazoval se o práva žen a ochranu životního prostředí. Pro nezávislý deník Birgün psal o zahraniční politice. Jeho knihy tvrdě odsuzují tureckou armádu a utlačování Kurdů. Romány Tol (Zlost) a Har (Žár), které na sebe navazují, tvoří literární výpověď o třech desetiletích turecko-kurdského konfliktu. Za práci pro opoziční deník Özgür Gündem (Svobodná agenda) byl v roce 2017 odsouzen k patnácti měsícům odnětí svobody s odkladem.
Gaye Boralioglu
8. 7. – 19:00 – Ostrava
9. 7. – 19:00 – Košice
10. 7. – 20:30 – Lvov
Prozaička a scenáristka se narodila v roce 1963 v Istanbulu. Na studiích filozofie psala scénáře k televizním seriálům: populární Bir Istanbul Masali (Istanbulská pohádka) nebo Kapaliçarşi (Velký bazar). Je autorkou předlohy filmu Eylül Firtinasi (Zářijová bouřka). Povídky vydala v knize Mübarek Kadinlar (Požehnané ženy), vydala i několik románů – Aksak Ritim (Kulhavý rytmus), detektivní příběh Meçhul (Neznámý pohřešovaný).
Michal Viewegh
8. 7. – 20:30 – Ostrava
9. 7. – 18:00 – Košice
Narozen 1962 v Praze. Nejpopulárnější český prozaik vydal na třicet knih, které byly přeloženy do více než dvaceti jazyků. Některé byly zdramatizovány, jiné zfilmovány. „Fotbalové mistrovství světa občas diváka inspiruje k nečekaným úvahám - mne například napadlo, jaké by to bylo, kdyby nás s (ex)manželkou rozváděl videosudí...,“ zamyslel se na Facebooku autor.
Gökçenur Çenge
8. 7. – 19:00 – Košice
9. 7. – 20:30 – Lvov
Narodil se roku 1971 v Istanbulu, na istanbulských univerzitách vystudoval elektroinženýrství a obchodní administrativu. Jeho poezie balancuje na hranici lyriky, písně, básně v próze a pamfletu. Publikuje od devatenácti let, debutoval o šestnáct let později. Vydal pět sbírek: Her Kitabin El Kitabi (Příručka pro každou knihu), Söze Mezar (Hrob slova), Sirtinda Bunca Sözcükle (Se všemi těmi slovy na zádech), Doganin Ölümü (Smrt přírody). Do turečtiny překládá knihy Wallace Stevense či Paula Austera, přebásnil také antologii japonských haiku. Živí se jako inženýr.
Alena Mornštajnová
8. 7. – 18:00 – Košice
Pracuje jako učitelka anglického jazyka a překladatelka, žije ve Valašském Meziříčí. Vydala romány Slepá mapa (2013), Hotýlek (2015) a Hana (2017) a knížku pro děti Strašidýlko Stráša (2018).
Маркіян Камиш: Дослідник зони відчуження
8. 7. – 19:00 – Lvov
Письменник-сталкер Чорнобиля, пише про естетику занепаду. Народився у сім’ї ліквідатора Чорнобильської аварії. Навчався на історичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка, але покинув навчання, аби присвятити себе літературі та нелегальним дослідженням Зони. В 2010-2017 здійснив більше ста експедицій за колючий дріт, сумарно проживши там більше року. Автор книжок «Оформляндія, або прогулянка в Зону» (2015), «Київ – 86» (2016). Третя книжка «Чормет» (2017) увійшла у список найбільш очікуваних релізів року. Його проза здобула широкий резонанс та схвальні відгуки від критиків, письменників, екологів. Першу книжку «Оформляндія…» вже перекладено та видано у Франції, де вона здобула чималу популярність.
Gonca Özmen
8. 7. – 20:30 – Lvov
Básnířka a překladatelka se narodila v roce 1982 a na Istanbulské univerzitě vystudovala anglický jazyk a literaturu. V patnácti otiskla první báseň, knižně debutovala o tři roky později sbírkou Kuytumda (V mém zákoutí). Její talent okamžitě získal ohlasy a Özmen začala sbírat jedno uznání za druhým. O osm let později vydala knihu Belki Sessiz (Možná tiše). Jako redaktorka spolupracuje s časopisy, které se věnují literárnímu překladu.