doporučujeme
MAČ 2017 –
07. 07. 17

Evakuační plán Eky Khevanishvili a žádný výlet není bez viny

Eka Khevanishvili
7. 7. 19.00 Brno
8. 7. 20.30 Wrocław 
9. 7. 19.00 Ostrava
10. 7. 19.00 Košice
11. 7. 20.30 Lvov

Novinářka, feministka, básnířka. Narozena v Tbilisi roku 1979. Mezi lety 2006 a 2016 jí vyšly čtyři sbírky básní, z nichž jedna – Dům na prodej z roku 2013 – získala literární cenu Saba za nejlepší básnickou sbírku. Je také autorkou řady esejů, které nazývá „literárními profily“, a její dílo bylo přeloženo do angličtiny, litevštiny, němčiny a ruštiny. Její tvorbu charakterizuje zejména diverzita námětů a témat – válka, konflikt, sociální nespravedlnost, feminismus. Nejnovější sbírku Evakuační plán nazval recenzent „jakýmsi manifestem, sbírkou sloganů a provolání, které vyzývají k revoltě a boji“.

Ziemowit Szczerek (PL)
7. 7. 19:00 Wrocław 

Žádný výlet, zejména cesta k východu, prý není bez viny, tvrdí polský spisovatel, novinář a překladatel s vášní pro soudobé dějiny střední Evropy. Jeho knihy díky tomu nejsou tradiční reportáže – v příbězích rozmazaných fikcí a realitou se prolínají apokalyptické vize a poetické obrazy. Ve své poslední knize Międzymorze bere čtenáře na cestu skutečnou a imaginární střední Evropou.

Thamtha Melashvili
7. 7. 19:00 Ostrava 
8. 7. 19:00 Košice 
9. 7. 20:30 Lvov

Gruzínská feministka a aktivistka. První povídky publikovala na literárních portálech, později v řadě antologií. V roce 2010 vydala prvotinu Vypočítávání, která ji proslavila. Kritika chválila autorčin „nový, výrazný hlas“ a v následujícím roce získalo dílo nejprestižnější gruzínskou literární cenu Saba. Melashvili je silným a zvučným hlasem současné gruzínské literatury a v příbězích se nebojí hledat a objevovat slepá místa.

Malgorzata Rejmer
07. 07. 18:00 Košice 
08. 07. 19:00 Lvov

Reportérka a autorka románů, která sbírá netypická přísloví a kletby. Autorka proslulé Toksymii [Toximie] – románu o osudech několika obyvatel varšavské Prahy-jih a mnohokrát oceňované a vyzdvihované reportáže Bukurešť. Jak v románu, tak v reportáži Rejmer přitahuje groteskní směsice humoru, morbidnosti a ošklivosti, která je v jejím pojetí výjimečným druhem krásy. Nevyhýbá se absurditě jak smyšlené (pohřební ústav Przyjemny pogrzeb [Příjemný pohřeb]), tak skutečné (těhotenské testy s použitím žab). Nevypráví lehké příběhy - jsou často těžké, vážné a srdcervoucí. Čerpá z rozhovorů a pozorování. Poslouchá i lidi v tramvajích.

Michal Havran
7. 7. 19.00 Lvov

Vystudoval teologii na Univerzitě Marca Blocha ve Štrasburku a obhájil doktorát na École Pratique des Hautes Études v Paříži. Slovenský publicista a zakladatel a šéfredaktor portálu Jetotak.sk. V roce 2012 vydal společně s Marošem Hečkem knihu o mediální manipulaci Kandidát (v roce 2013 byla zfilmována). Od roku 2014 moderuje ve Slovenské televizi pořad Večeře s Havranem. říká: „Nevíme o sobě více než před dvaceti lety, víme jen to, že svět se mění, ale nevíme, kterým směrem. Máme málo informací o naší živé společnosti, ale také o tom, jak jsou věci spojené.“