doporučujeme
Kulatý stůl 1 –
03. 01. 18

Miloš Zeman: Přeladit se z role trenéra do role soupeře musí být obtížné

Psal se rok 2012 a neposedné revue Rozrazil (jejímž vydavatelem jsou Větrné mlýny, také pořadatel festivalu Měsíc autorského čtení) se podařilo uspořádat v tématu čísla 45 a 46 – Krize a cirkus – netradiční debatu. Ke kulatému stolu o moderátorech politických debat pozvali Jakuba Železného, Jana Pokorného a Otu Černého. Akci moderoval Miloš Zeman, toho času důchodce z Vysočiny.

Všechny osobnosti se sešly 10. dubna v pražském podniku Rohlík. „Moderátor jako kouč a moderátor jako soupeř," poznamenal k debatám Zeman. "Přeladit se z role trenéra, ne trenára, rozhodčího, do role soupeře, musí být nesmírně obtížné,“ roztáčel diskuzi současný prezident.

Tehdy, v roce 2013, už vypadala podle tvůrců Rozrazilu republika rozvráceně... „Prožíváme nejblahobytnější éru české kotliny a moravského úvalu. Nikdy jsme nebyli chráněni tolika užitečnými paragrafy, to, čemu se říká sociální stát, stále úspěšněji odstraňuje chudobu, která je u nás jedna z nejmenších v západním světě, žijeme stále déle a jedna generace našich vědců strčí se svými objevy všechny předešlé do náprsní kapsy. A při tom všem valícím se zlepšování a pokroku se cítíme mizerněji a otráveněji než dřív. Proboha proč? Je krize v krizi a je to cirkus?“ ptali se editoři čísla.

Miloš Zeman u kulatého stolu nejprve rozdal karty. „Na úvod bych nabídl tři verze pojetí moderátora. První: moderátor jako držák mikrofonu. Druhý: moderátor jako moderátor. Třetí: moderátor jako politik – pokud sám moderuje politické debaty.“

Zeman zavzpomínal na své debaty s Václavem Klausem i na vyhlídky, jež před pár lety sliboval komunistům. Ale dál pevně řídil vybrané téma kulatého stolu: „Uveďme příklad, kdy se z moderátora stal člověk, který vytočil politika k nepříčetnosti – a strašně bych si přál, aby se mu to podařilo.“